Jak šít s metalickou nití

Šití nebo vyšívání metalickou, pokovenou nití je krásná záležitost a nejen o vánocích... Nebojte se vyzkoušet. 

Jak sit s metalickou niti1 Jak sit s metalickou niti3 Jak sit s metalickou niti9

Pořiďte si kvalitní metalickou nit pro strojní šití či vyšívání. Tady opravdu nešetřete. Nitě prodávané v malých návinech  a v řádech desítek korun nebudou to pravé ořechové. Jsou to spíše efektní nitě pro ruční šití či přidání k přízi do pletení... Dejte přednost značkové niti, protože metalická nit musí mít kvalitu strojní nitě. Tedy pevnost a zároveň pružnost, aby se dalo vyladit napětí nitě ve stroji a stehy vypadaly hezky, nit se nepřeřezala a netrhala, jinak je to  hotové neštěstí....

Co je metalická nit? Metalická nit je tvořena nosnou nití kolem které je ovinuto metalické vlákno v pravotočivém či levotočivém směru - zjednodušeně řečeno. Doporučujeme sílu nitě 40. Nižší čísla znamenají, že nit bude silnější a nepůjde-li o velmi kvalitní nit, bude náchylná k přetržení.

Pro práci s metalickou nití budete potřebovat kromě kvalitní nitě speciální jehlu pro pokovené nitě. Ta má upravené vysoké očko, aby jím nit mohla volně procházet a omezilo se tak přehřívání při tření kovu o kov a následnému přetržení. Nestačí dát jen nějakou jehlu s velkým očkem! Každá jehla má nad očkem drážku, do které musí nit zapadnout, aby byla správně vedena do ouška jehly. Silnější jehla má širší drážku, ale když navlékneme tenkou nitku, bude se v drážce pohybovat i do stran a nebude správně vedena. Takže smyškly kličky, přetržení....

 Na nit nasadíme ochranou síťku, aby pevná pokovená vlákna po cívce nestékla. SÍťka náviny lehce přidržuje, ale dovolí se niti odvíjet ze špulky a pomáhá zároveň udržet potřebné napětí nitě, která odchází ze špulky po celou dobu, než se dostane mezi vypínací plíšky na stroji.

Metalickou nit dáváme přednostně jako nit horní, jako spodní nit zavlékneme normální nit podobné barvy, nebo speciální tenkou spodní nit na veškeré šití, snížíme napětí, aby nemohla spodní nitka nikdy vylézt nahoru. Pokud šijeme metalickou nití na rozpustný vlizelín, který pak odtaje, zvolíme jako spodní nit  také  nit metalickou.

 

Pokud se chcete pustit do šití metalickou nití, dovolte mi nabídnout Vám kvalitní nitě Amann-Isacord i pomůcky z našeho obchůdku a máte-li šicí stroj Bernina, tak navíc i několik vychytaných pomůcek, aby se práce ještě lépe dařila....Níže několik tipů, jak na to, aby jste z práce měli radost.

Budete potřebovat kvalitní metalickou nitsíťku na nit, aby pevná nit nestékala po špulce a pěkně se odvíjela, jehlu na metalické nitě, která má vysoké očko, aby při šití nedocházelo často k přehřátí a přetržení nitě.

Jak sit s metalickou niti7 Jak sit s metalickou niti6 Jak sit s metalickou niti8

Pokud nebudte jen šít, ale chystáte se vyšívat, je nutné také látku vypevnit nějakou podkladovou záležitostí, můžeme Vám nabídnout třeba trhací vlizelín nebo speciální nalepovací vlizelín. Pro pevnější práce pak dočasně nažehlovací papír (vlizelín).

Vychytávkou u Berniny je také možnost speciálního vodiče kovové nitě či lubrikant nitě......

Jak sit s metalickou niti5 Jak sit s metalickou niti4

Zavlékneme horní metalickou nit, snížíme napětí. Po chvíli šití zastavíme a zkontrolujeme, zda spodní nit není vytahována nahoru, jinak bychom ještě napětí snížili. Jako spodní nit navineme obyčejnou, nejlépe hlazenu nit buďto v barvě látky nebo speciální spodní tenkou nit.

Přeji všem hezké šití.

Andrea Votrubcová